A színházi bika után a színházi óriás
Egy csöndes, langyos, kissé felhős november eleji délután, a zalakarosi Vadászó Földtulajdonosok Zalai Egyesületének hivatásos vadásza Zavadil Zoli tartott eligazítást a „karosi rét” bejárójánál, négy hazai vadásznak és nekem.
Az esti feladat, egy lábára sérült villás gím bika terítékre hozatala, szarvas tar vad elejtése, vaddisznó kilövés és fontos lenne egy kötelező leadásra szánt róka behozatala is.
A bika elejtéséhez nem rendelkezvén engedéllyel, kértem először az én helyemet határozza meg, figyelembe véve a trófeás vad várható megjelenésének legkisebb esélyét.
Így kerültem ismét, mint egy évvel ez előtt Zoli javaslatára, a többiek véleménye szerint akkor is, most is előnytelen szelű „Színházi” lesre.
A korábbi „gástyai” elnevezés azért változott, mert egy évvel ezelőtt október 16.-án, az utó bőgés végén vadászmester barátomat Baracskai Gyulát aki 21 alkalommal kísért gím bika vadászaton, azon az estén színházba szólította a kultúra szeretete így nélküle lőttem meg a keresett, éppen bronzérmes bikámat. Ez azonban egy másik történet.
Délután négy órakor helyezkedtem el a gástyai kukorica tarló ÉK-i sarkán lévő lesre.
A szél iránya miatt, a balra mellettem húzódó füzesből, mely vad tartózkodási hely is, nem számíthattam meglepetésre.
A közel L alakú kukorica tábla, mely vegetációs időszakban villany pásztorral volt védett, sajnos kevés sikerrel.
Visszatérő, nosztalgiázó vaddisznókra bízván számíthattam. Kérdés mikor és milyen messze?
A tarlón néhány őz keresgélt, volt időm elmerengni az egy évvel ezelőtt történteken.
Fél öt körül mintegy 450 méterre megpillantottam egy nagy testű disznót mely rövidesen beváltott a tőlem jobbra átlósan lévő bozótos, füzes sarkán lévő les mögé.
Fáradhatatlanul távcsöveztem a területet, figyeltem az őzeket, vajon elárul e valamit viselkedésük. Nem hiába, öt óra körül az előbb említett les mellett észre vettem egy nagy sötét foltot. Mozgásából vaddisznónak ítéltem. Sokáig szöszmötölt azon a területen, míg elindult a táblán keresztbe és a mellettem baloldalon futó füzes mintegy 220 méterre lévő kiszögeléséhez ért. Ekkor már láttam, hogy egy nagy testű, valószínűleg kan disznó.
Céltávcsővel a változó holdvilágban nem láttam túl jól, messzinek is ítéltem, a világító pont is cserbenhagyott az elem lemerülése miatt. Meglőni valószínűleg sikerült volna, de terítékre hozni nem.
Felhagytam a kísérletezéssel, az elem cseréje mellett döntöttem. A technikai babrálás végeztével, keresőmben már nem találtam a fenevadat. Nem baj gondoltam, hátha átmegy a füzes másik oldalán ülő Gyula barátomhoz. Egyébként is számíthattam újabb látogatókra, mert a tarló átlós sarkáról folyamatosan hallatszott a viszálykodó konda hangja.
Az elő- elő bújó félhold fényében folyamatosan vizslattam a tarlót és a rajta lévő őzeket. Messzebb kerestem kívánatos vadjaimat, pedig a derengő holdfényben tőlem 120 méterre megpillantottam egy nagy testű vaddisznót, fogalmam sem volt honnan került oda, de hasonlított a korábban eltűntre.
A hold nem kényeztetett túlságosan. A vad hagyott időt a bírálatra. Test és orr formája, szőrzete alapján vadkan bírálatot kapott. Közben kissé oldalazva felém közelített.
A hold éppen megerőltette magát, a távcső technika is működött. A kan félig felém fordulva várta a lövést, mely a fül mögé nyaktövön, kissé magasra helyezve a nyaki gerinc alját érve meg is érkezett, és a bal oldali negyedik ötödik borda között távozott az RWS lövedék magja. A lövés ledöntötte a méretes vadat.
Óriási csönd vett körül, és ritkán érzett remegés uralkodott el rajtam.
Gondolataimban nem tudtam elmerülni, mert a rezgő telefon kizökkentett. A szomszéd kazettában ülő vadászmester érdeklődött. Mondtam lőttem egy nagy disznót. Vissza kérdezett, hogy „egyes” disznót lőttem- e ? Mondtam igen. Mire Ő „az nem is olyan nagy”.
Később kiderült látott és célzott egy „egyes” disznót mely végül lövés nélkül felém futott.
Kis idő múlva elindultam a disznóm felé, az óra 3/4 6-ot mutatott. Megtalálva ismét rogyadoztak lábaim. Nagyon nagy volt.
Elmentem a terepjárómért, visszahajtottam és vártam barátomat, hogy a kialakult szokásaink szerint együtt vegyük birtokba az elejtett vadat.
Kisvártatva egymás mellett sétáltunk a kanhoz, miközben érzékeltettem vele, hogy ez egy nagyobb fajta egyes disznó.
Megdöbbenését jól palástolva, kisvártatva közölte, Ő még ekkora vaddisznót nem látott. És akkor mit szóljak én a hozzá képest „fiatal” vadász?
Megérkeztek a területen lévő helyi vadászok, Zoli vezetésével, aki fennhangon követelte Viktorék borospincéjének azonnali kinyitását.
Beszállítás után a mérleg 186 kg zsigerelt sújt mutatott!
Az emlékeim írásakor még nem volt ismert az agyarak mérete. Az azonban az előzetes becslések szerint elmondható, hogy a súlya ellenére nem öreg, de sérült agyarai kötözködő fajtáról árulkodnak.
Egyébként is úgy gondolom, hogy a trófea csak arra való hogy emlékeztessen a vadászat élményére, nagysága pedig arra, sikerüljön felkelteni az érdeklődők figyelmét és így talán nekik is elmesélhető a történet.
Köszönöm a sorsnak és vendéglátóimnak, hogy immár jelentős vadjaimat ezen a területen, és ilyen baráti közösség vendégeként ejthettem el.
Gyöngyös, 2008. november 08.
Hálás köszönettel: Konkoly László
|